Jako zívající černo-hnědá jizva v zemi spolkl německý uhelný důl Garzweiler už více než deset vesnic.
Stoleté kostely a rodinné domy srovnaly se zemí a pozemky pod nimi vyrvaly. Zmizela zemědělská půda. Vyprázdnily hroby.
Sorry, video přehrávač failed to load.(Error Code: 101102)
„Všechno zničili pro uhlí,“ říká Eckhardt Heukamp a hledí do obrovské jámy na okraji jeho pole zhruba třicet kilometrů od Kolína.
Ale pod jeho nohama se nachází ještě více, co se dá vytěžit: ohroženo je dalších šest vesnic.
Heukamp, 56letý farmář, je posledním odpůrcem v Lützerathu, další vesničce, která má uvolnit místo pro ještě více těžby uhlí k napájení německých domů. Bojuje proti nucenému vyvlastnění statku z 18. století, kde jeho rodina žije již generace. Nyní leží méně než sto metrů od okraje dolu.
Zatímco se světoví lídři připravují na setkání v Glasgowě ve Skotsku na konferenci OSN o změně klimatu, malá komunita je v první linii boje za to, aby Německo jednalo v souladu se svými klimatickými závazky. Je jednou z mnoha takových komunit na celém světě, protože země nezvládají držet krok s ambiciózními přísliby ke snižování emisí.
Chtějí být klimatickým lídrem
Uhelná jáma je připomínkou rozporů v německých environmentálních přístupech: odcházející kancléřka Angela Merkelová byla přední postavou mezinárodní diplomacie v oblasti klimatu, ale největší evropská ekonomika se nedokáže zbavit závislosti na uhlí.
https://modazeny.cz/dovazka-jidla-popularni-zpusob-jak-rychle-sehnat-veceri-obed-i-neco-k-zakousnuti/
https://zenyvkondici.cz/co-tak-v-zime-na-slovensko/
https://tydenikzena.cz/stihlejsi-stehna-diky-chuzi-jaka-pravidla-je-treba-dodrzet-abyste-videli-efekt/