- Komerční sdělení -aktuality

Jaká je historie pizzy a kde si ji dát v Brně, nebo Olomouci?

Historie pizzy je velmi zajímavá. Skutečné slovo „pizza“ bylo poprvé doloženo v roce 997 našeho letopočtu v Gaetě v Itálii a postupně v různých částech střední a jižní Itálie. Zatímco v Itálii se pizza jedla po staletí, teprve po druhé světové válce se rozšířila do celého světa.

Přestože je Itálie proslulá výrobou pizzy, historie pizzy sahá mnoho set let až ke starým Řekům. Řekové byli známí tím, že pekli velký plochý nekvašený chléb s olejem, bylinkami, kořením a datlemi. Jejich tvorba volně připomínala to, co je dnes známé jako pizza.

Neapol je obvykle považována za místo narození pizzy. Pizza byla v minulosti jídlem neapolské nižší třídy. V té době vytvořili svou verzi pizzy s tenkým plochým chlebem přelitým rajčatovou omáčkou. Ten se později proměnil v symbol italské hrdosti.

V pozdější části 19. století byl Raffaele Esposito, italský pekař v Neapoli, proslaven tím, že vytvořil první neapolskou pizzu během návštěvy královské rodiny. Italský panovník, král Umberto a královna Margherita cestovali po Neapoli. Esposito chtěl zapůsobit na královskou rodinu a ukázat svou vlasteneckou lásku ke své zemi a rozhodl se dát pizzu navrch rajčaty, sýrem mozzarella a bazalkou, která odrážela barvy italské vlajky. Esposito zapůsobil na krále a královnu a zprávy o nové pochoutce se rychle rozšířily.

Po našem kontinentu se pizza začala šířit rychle, ale do USA se dostala až v roce 1905, kdy Gennaro Lombardi, italský přistěhovalec, který vlastnil malý obchod s potravinami na Spring street na Manhattanu, začal připravovat rajčatové koláče pro své italské přistěhovalce, aby je mohli jíst na pracovištích během oběda. Nakonec Lombardi prodával více koláčů než potravin, takže obchod s potravinami zavřel a stal se první pizzerií ​​ve Spojených státech. Jeho pizzerie se jmenovala Lombardi’s a dnes existuje se stejnou pecí a skvělou pizzou blok od jejího původního umístění.

Tip: Pokud jste po přečtení těchto řádků dostali chuť na kvalitní a autentickou italskou kuchyni, využijte možnosti rozvozu pizzy Olomouc, případněrozvozu pizzy Brno. Vše připraveno s láskou, dle originálních receptur a rozeným Italem.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek