Pohyb na čerstvém vzduchu zvedá náladu a zlepšuje fyzickou kondici. Letošní zima nám však ukazuje, že je potřeba se na sport venku pořádně obléknout. Pojďte se podívat na to, jak se obléknout na zimní kolobežení, abyste si mohli užívat čirou radost z jízdy.
Pořízení správného oblečení je jen polovina úspěchu. Tou druhou je jeho správné oblékání nebo také vrstvení. Pro jízdu v chladném počasí je ideální tzv. cibulový systém – oblékání více tenkých vrstev namísto méně tlustých.
Při výletu i při sportovní jízdě je cílem se nepřehřát, nezpotit a zároveň neprochladnout. V tom pomůže funkční, prodyšné oblečení, které můžete podle potřeby vrstvit, či svlékat.
Spodní vrstva
Přímo na tělo je ideální obléknout si přiléhavé triko s dlouhým rukávem, které od těla dobře odvádí pot. V zimě se hodí trika s příměsí přírodní vlny, která mají dobré termoizolační vlastnosti. Pokud máte citlivou pokožku a vlna vás kouše, raději sáhněte po syntetickém tričku. Jako spodní vrstvu vybírejte materiály s vysokým podílem polyesteru, polyamidu apod., nebo přírodní vlákna jako je bambus, tencel či merino. Tencel a merino mají přirozené antibakteriální vlastnosti, nemusíte se tedy bát, že budete druhé obtěžovat závanem vašeho potu.
Prostřední vrstva
Druhá vrstva má za úkol udržet tělo v teple, přebrat pot z první vrstvy a posunout ho dál od těla. Pro tyto účely je ideální tenčí funkční mikina nebo silnější multifunkční svetr z mikrofleecu, fleecu či merina.
Raději se tedy vyvarujte nepropustným materiálům, které by pot nasály a nepustily ho dál. Výsledkem jsou pak propocená záda a riziko nastydnutí.
Svrchní vrstva
Vrchní bunda musí mít vysokou paropropustnost, aby pot mohl odcházet ven. Tomu pomůže i odvětrávání v podpaždí a na bocích. Bunda by vám měla umožňovat svobodu pohybu a dokonale chránit před nepřízní počasí. Při výběru hledejte materiály ze softshellu, pertexu, primaloftu apod.
Kalhoty
Většinou pro jízdu na koloběžce stačí softshellové kalhoty, pod kterými může cirkulovat vzduch. Ten slouží i jako izolační vrstva. Některé mají větruodolnou přední stranu, bude se vám v nich tedy příjemně jezdit. V mrazivém počasí si pod kalhoty můžete obléct funkční spodky.
Dámám dobře poslouží i zimní běžecké legíny, které doplní o zateplenou sukni či šortky, které zajistí tepelný komfort intimním partiím náchylným k prochladnutí.
Rukavice, čepice, ponožky
Určitě nezapomeňte na zateplené cyklistické rukavice s protiskluzovou dlaní. V mrazivém počasí se nebojte sáhnout po lyžařských palčácích, protože ruce si při jízdě jen těžko zahřejete.
Neméně důležitá je i pořádná čepice, která zabrání úniku tělesného tepla a ochrání vás před rýmou či problémy s dutinami. Vyberte si především takovou, která vám při jízdě nebude padat do očí a bránit ve výhledu. Pod helmu vybírejte tenčí čepici s plochými švy, případně multifunkční šátek, a na krk kuklu.
Boty
V zimě je všude vysoká vlhkostí, proto vybírejte nepromokavé boty s hrubším vzorkem, který neklouže. Vyrazit můžete v botách na trek, v klasické sportovní obuvi a neoprenových ponožkách, které vás udrží v teple i v mokrých botách.
Pokud se vydáváte na delší výlet na koloběžce, klidně si s sebou vezměte batoh a přibalte zateplenou vestu, záložní oblečení, termosku s čajem a svačinu. Nikdy však nepřepínejte své síly, volte spíše mírné tempo a kratší vzdálenosti. Přepínání by vás totiž mohlo spíše oslabit.
https://fajnzena.cz/jak-usetrit-pri-nakupovani/
https://www.magazinmoda.cz/mikroplys-neni-pouze-mikroplysove-povleceni/
https://www.magazinmohttps://www.magazinmoda.cz/zlato-je-idealni-komoditou-pro-takrka-kazdeho-investora/da.cz/mikroplys-neni-pouze-mikroplysove-povleceni/