- Komerční sdělení -aktuality

Průzkum: Téměř třetina domácností neutrácí žádné peníze za zábavu

Dvě třetiny slovenských domácností hospodaří s dostatkem peněz.
Zástupci dvou třetin slovenských domácností uvádějí, že hospodaří s relativním dostatkem peněz na pokrytí základních potřeb i závažnějších výdajů a ještě mají možnost spořit.

Největší část této skupiny tvoří 43 procent domácností, které mají dost finančních prostředků na pokrytí základních potřeb a na větší výdaje si spoří.

Na nejlevnější jídlo a oblečení nemá stále více lidí
Více než pětina Slováků uvádí, že hospodaří s vyrovnaným rozpočtem a současně má dost peněz na vše, co potřebuje.

Jen dvě procenta Slováků označují svou finanční situaci pojmem „hojnost“, kdy si kromě běžných výdajů mohou dovolit i mimořádné nákupy a při tom ještě spoří. Vyplývá to z průzkumu společnosti Kruk Česká a Slovenská republika.

Ve srovnání s rokem 2020 je to mírný pokles podílu slovenských domácností, jejichž zástupci v průzkumu uvádějí, že žijí střídmě, mají dost peněz na pokrytí základních potřeb a spoří si na závažnější výdaje.

Zatímco loni takto odpovědělo 46 procent respondentů, letos už jen 43 procent dotázaných. Meziročně zhruba o 1,5 procenta vzrostl podíl respondentů, kterým peníze nestačí ani na nejlevnější jídlo a oblečení.

Jak uvedla generální ředitelka společnosti Kruk Jaroslava Palendalová, je pozitivní, že během tohoto a uplynulého pandemií postiženého roku se finanční situace slovenských domácností výrazně nezhoršila.

„Zjištěné meziroční změny jsou jen minimální, ale z dlouhodobějšího srovnání vidíme, že se zastavil trend několika posledních let, ve kterých se finanční situace Slováků mírně zlepšovala. Dobrou finanční situaci potvrzuje i mírné snížení podílu domácností s úvěry a prakticky nezměněný podíl Slováků s úsporami,“ uvádí Palendalová.

Téměř třetina domácností nemine na koníčky
V celkové finanční situaci slovenských domácností sice meziročně nenastaly žádné zásadní změny, výrazně se však změnila skladba výdajů. Například téměř třetina domácností uvádí, že neutrácí žádné peníze za zábavu a koníčky, zatímco v loňském průzkumu šlo jen o 17 procent respondentů.

Více respondentů také konstatovalo, že nevydávají žádné finanční prostředky v souvislosti se zdravím a lékařskou péčí. V loňském roce to bylo 6 procent dotázaných, aktuálně takto odpovědělo téměř 11 procent respondentů.

Slováci méně často doplácejí za léky, ale vzrostl podíl výdajů na lázeňskou léčbu a rehabilitace.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek