- Komerční sdělení -aktuality

Ze stísněného podkrovního bytu s nedostatkem denního světla dokázali vytvořit doslova sluneční oázu

Když bojujete s malým, navíc zešikmeným prostorem, musí vás políbit múza, abyste jej využili efektivně a přitom s grácií. Nebo se obraťte na architektonické studio Mooza, kde s prostorem dokážou zázraky.

Kdo by netoužil bydlet ve sluncem zalitém bytě či domě, kde jde funkčnost ruku v ruce se zajímavým designem? Vzhledem k astronomickým cenám nemovitostí se však často musíme smířit s malými prostory, se kterými si často nevíme rady. Naštěstí už mnozí pochopili, že zapojit architekty do tak náročného procesu, jakým je vytvoření komfortního domova, přináší dlouhodobé výhody.

Architektka Klára Kuncová, jedna za zakladatelek studia Mooza, je v tomto ohledu nepochybně sázkou na jistotu. Její návrhy jsou totiž přitažlivou směsí praktičnosti, útulnosti a hravosti, okořeněné náležitou dávkou pozitivní energie.

Účková kuchyně se žlutými skříňkami v podkroví
Pohled přes spodní podlaží bytu zachycuje kuchyni, která má hlavní úložné prostory a spotřebiče vestavěné do vysoké dřevěné skříně vyrobené na míru. Naproti je pracovní plocha s dolními skříňkami do tvaru U a zářivě žlutými horními skříňkami. Zdroj: Tomáš Hejzlar

Když se Klára s vršovickým bytem seznamovala, vnímala ho jako tmavý stísněný prostor, kam bylo potřeba „pozvat více slunce ve všech myslitelných rovinách“. A to se evidentně podařilo. Z poměrně malých místností s nedostatkem denního světla dokázala vytvořit pohodový interiér doslova na výsluní. Byt dnes působí na první pohled přitažlivě a svěže jako oáza dobré nálady, do které nedokáže proniknout pesimismus ani bankovní konto v minusu, šedá obloha či deštivý den. Přitom jediné místo, které v něm původně mělo jistý potenciál, byl hlavní obývací prostor s kuchyní, který díky šikmé střeše dosahoval v zadní části výšky dvou pater.

Kuchyně do U se žlutými skříňkami a sítí nad hlavou
Kuchyně v bílo-žlutém provedení s pracovní deskou z masivu je prosvětlená i díky otevřenému stropu. Bezpečnostní síť přitom nabízí řadu možností využití, sledování kuchaře či kuchařky při práci je jen jednou z nich. Zdroj: Tomáš Hejzlar

Jak se tedy podařilo zvýraznit přednosti prostoru a vyždímat z něj co nejvíce užitku? Na to jsme se zeptali přímo autorky rekonstrukce. „Řešení jsme našli v maximálním otevření všude tam, kde to bylo možné, a v optických tricích, které navodí velkorysý dojem i na malé ploše. Zároveň jsme využili každý kout – například v zešikmené nice v obýváku je na míru vyrobena pohovka s úložným prostorem pod sedadlem.“

Na nejvyšším místě bytu nad kuchyní osadila architektka horizontální bezpečnostní síť, která nebrání světlu pronikat do spodního patra a unese i několik lidí – ať už v ní chtějí lenošit, využít ji jako doskočiště, nebo pozorovat z ptačí perspektivy dění v kuchyni. Síť zabírá v podstatě celou půdorysnou plochu kuchyně a ještě víc než dospělé baví děti.

Dřevěná vestavná skříň v kuchyni v podkroví
Mezi vybělené trámy je vestavěná vysoká kuchyňská skříň. I zde je evidentní, že daný prostor je využit do posledního centimetru. Zdroj: Tomáš Hejzlar

Vzdušnost a lehkost vnáší do interiéru i nábytek, převážně vyrobený z běleného javoru, a bílá barva na stěnách. Energii a radost mu zase dodává sytý žlutý tón, který se uplatnil nejen na horních skříňkách kuchyňské linky, ale opakuje se v celém bytě i na menších prvcích a detailech.

Do malého a tmavého podkrovního bytu vnesla architektka Klára Kuncová slunce ve všech myslitelných rovinách.

Každý byt potřebuje samozřejmě i dostatek úložných prostorů. Těch zde původně nebylo mnoho a bylo nutné je vytvořit. „Prostor pod schody jsme uzavřeli, umístili sem pračku a nad ni hluboké výsuvné police. V ložnici má místo malý, ale účelně zorganizovaný šatník. Na obou jsou dveře z masivních dřevěných desek s prořezaným dekorem abstrahované (ne nutně naší) sluneční soustavy,“ vysvětluje Klára Kuncová.

Vzdušnost a lehkost vnáší do interiéru i nábytek, převážně vyrobený z běleného javoru, a bílá barva na stěnách. Energii a radost mu zase dodává sytý žlutý tón, který se objevuje nejen na horních skříňkách kuchyňské linky, ale i dalších prvcích.

Byt je zcela jistě skvělým příkladem, jak vylepšit světlost interiéru, využít zešikmené stěny a výklenky a jak ladit materiály a barvy. Do nevelkého prostoru se tak podařilo chytře umístit veškeré potřebné zařízení a vytvořit jasně definované funkční zóny, které na sebe logicky navazují a navzájem spolu komunikují. Baví nás také nápad, kterým se architektce podařilo využít vysoký prostor. Nejenže přivedla do bytu světlo, ale i zábavu.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek