- Komerční sdělení -aktuality

Na co myslet před stavbou terasy?

Terasa je jakési externí rozšíření domu – zejména v letních měsících v sobě spojuje komfort interiéru s přísunem čerstvého vzduchu, se zpěvem ptáků a krásnými výhledy do zahrady. Přemýšlíte nad stavbou terasy? Dali jsme dohromady 12 bodů, nad kterými byste se měli zamyslet dříve, než začnete.

  1. Umístění terasy

Je výrazně limitováno samotným domem. Nejčastěji se staví v bezprostřední blízkosti domu. Samostatně stojící terasa v příjemném zákoutí dále od domu má také své výhody. Máte-li však na výběr, resp. terasu budujete vedle rozsáhlé rekonstrukce či plánujete novostavbu, myslete na vhodné umístění.

Terasa v přirozeném stínu stromů sice působí na první pohled ideálně, může vám však přinést starosti v podobě zvýšené vlhkosti i nutnosti odklízení listů. Rovněž v případě umístění terasy k jezírku či bazénu myslete na důkladnou izolaci před vlhkostí.

  1. Orientace

Terasa se v našich klimatických podmínkách využívá zejména v letním období. Pokud si rádi dopřejete snídani na terase, klidně dejte přednost východní straně domu. Pokud si naopak vychutnáváte raději večerní grilování s přáteli, východní strana může být pro vás později večer zbytečně chladná. Nejdéle vám slunce bude zahřívat terasu orientovanou na jihozápad. V tropickém létě na ní však může být k nevydržení, proto popřemýšlejte nad stíněním či zastřešením.

  1. Architektura

Design terasy by měl vycházet z architektury domu. Rovněž se inspirujte i materiálem využitým při stavbě domu. Výborně vypadá také kontrast minimalistického domu s přísnými tvary a měkké terasy ze dřeva. Chcete-li si postavit terasu k dřevěnici, zvolte také, logicky, dřevo nebo přírodní kámen.

  1. Podklad

Základem je správný podklad. Před zahájením realizace budete potřebovat přesně změřit finální výšku terasy tak, aby plynule navazovala na práh domu. Zaznačte si ji pomocí šňůry natažené na kolících, které jste používali při vytyčení velikosti. Šňůra by měla lícovat s horní hranou terasových prken/podlahou/dlažbou. Následně se připraví výkop do cílové hloubky.

Pod terasu musíte připravit vhodné podloží podle zvoleného materiálu a technologického postupu – zpravidla se používá hrubý a jemný makadam, případně štěrk a následně písek. Každá z vrstev se musí důkladně zhutnit. Do jemného makadamu nebo písku se následně vkládají betonové desky.

Pokud plánujete terasu zastřešit, už v této fázi zohledněte zajištění nosných trámů. Chcete-li z terasy následně přecházet do zahrady, nezapomínejte na schody!

  1. Velikost

Před samotnou výstavbou či nákupem materiálu si pečlivě vyznačte, jak bude vaše terasa vypadat v reálné velikosti. Pro rodinu, tedy 4 až 6 osob, a příslušenství, například v podobě grilu, byste měli počítat o rozloze minimálně od 16 do 20 m². Při použití rozměrnějšího nábytku, jako jsou například lehátka, počítejte určitě s větší plochou, od 25 m².

Velikost terasy by měla proporčně sedět s velikostí zahrady, měla by zabírat maximálně její třetinu. Použijte značkovací sprej nebo kolíky a provázek. Umístěte do navrhovaného prostoru klidně i nábytek, abyste si uměli představit, zda vám daný rozměr bude reálně postačovat. Nezapomeňte na obrubníky, případně zábradlí, půjde-li o vyvýšenou terasu. I těchto pár centimetrů vám může ve finále chybět.

Kolik místa potřebujete k sezení?

Pro dva. Na jeden stůl se dvěma židlemi potřebujete prostor minimálně 1,5×2,5m.
Pro čtyři. Jídelní stůl se čtyřmi židlemi vyžaduje prostor minimálně 2 × 3m.
Pro šesti. Kulatý stůl se šesti židlemi vyžaduje prostor minimálně 3,5 × 3,5m.

Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek