- Komerční sdělení -aktuality

Domácí chilli olej vás výborně zahřeje nejen během chladných dnů. Jak si ho vyrobit a nejlépe zužitkovat?

Pokud hledáte pikantní obohacení domácích jídel, připravte si vlastní chilli olej. Je hřejivý, ideální pro chladnější dny a použití má naprosto všestranné – od pizzy, přes různé druhy masa, pečené zeleniny, saláty až po omáčky. Čili oleje jsou oblíbené na celém světě a mnoho zemí má vlastní recepturu. Čím jsou zajímavé a jak si chilli olej připravíte doma?

Italská kuchyně s oblibou využívá pikantní oleje, jedním z nich je i olej s chilli papričkami. Čínský chilli olej je vyroben z fermentované černé sóji nebo ze sójových bobů, thajský zase obsahuje množství aromatických přísad a příchuť umami. Krása výroby vlastního pikantního oleje je v tom, že si jej můžete připravit tak štiplavý a aromatický, jak chcete. Můžete si vybrat vaše oblíbené chilli papričky, bylinky (nemusí být) a samozřejmě také libovolný olej (jen se ujistěte, že má vysoký kouřový bod).

Jak si vypěstovat pořádně pikantní chilli papričky

Jak chilli olej používat?

Čili olej je skvělý na pizzu, protože je dokonalým zvýrazňovačem chutí. Pokapání chilli olejem rozzáří těstoviny, pokud ho jemně postříkáte na sýrovou topinku přebere vás z podzimního šera. Pokapejte jím kuřecí maso či zeleninové saláty. Hodí se téměř na cokoli, co chcete ozvláštnit az čeho chcete vytvořit hřejivé jídlo.

Jak si vyrobíte vlastní chilli olej?

Na začátku je velmi důležité, abyste pracovali s čistými pomůckami a sterilizovali nádoby na olej. Používejte suché suroviny namísto čerstvých. Hotový chilli olej skladujte v chladničce a spotřebujte do týdne.

Základní recept na chilli olej

Olej zahřejte na 180 °C, nechte ho trochu vychladnout, aby byl pod bodem varu a poté přidejte chilli papričky a další příchutě. Pokud je přidáte hned, chuť bude mírně spálená, proto se vyplatí trochu počkat.

V této fázi můžete přidat také sušené bylinky. Potom stačí nádobu pevně uzavřít a nechat v chladničce louhovat. Na další den už můžete olej směle používat, nezapomeňte jej vždy důkladně zavřít.


TIP redakce: Chilli olej můžete koupit zde.


Nejnovější články

- Komerční sdělení -zpravy

Další články autora

- Komerční sdělení -PR článek